Marketing v zdravotníctve

Riadiť kliniku bez online marketingovej stratégie v roku 2020 môže viesť k problémom.

Pre úspech Vašej kliniky sú dôležití noví klienti. Marketing zdravotnej starostlivosti zaručuje stály prísun nových pacientov, ktorí každý deň kontaktujú vašu kliniku. Takto sa vyhnete možnosti, že vás konkurencia doslova prerastie cez internet.

Prečo je online marketing v zdravotníctve v roku 2020 nevyhnutný?

Dnešné odvetvie zdravotnej starostlivosti je sofistikovanejšie a pokrokovejšie ako kedykoľvek predtým. Kliniky a poskytovatelia zdravotnej starostlivosti dnes majú najmodernejšie vybavenie a technológie, ktoré poskytujú najlepšiu možnú starostlivosť, a pacienti preto majú väčšie očakávania, ako kedykoľvek predtým.

Jednoducho povedané, zdravotnícky priemysel sa vyvíja tempom, ktorému sa mnohí lekári a kliniky nemôžu vyrovnať bez pomoci silnej marketingovej stratégie v zdravotníctve.

Už nestačí udržiavať váš tím, techniku a vybavenie aktuálne. Majitelia kliník a lekárskych centier musia zvážiť aj svoj marketing.

1. Svet sa stal digitálnym

Pred internetom mohli lekári a kliniky rozvíjať svoju prax len vďaka svojej reputácii a odporúčaniam. Hlavným zdrojom získavania novej klientely boli odporúčania od iných lekárov alebo spokojných pacientov.

Internet však zmenil prostredie zdravotnej starostlivosti. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, ktorí odmietajú ísť s dobou, prichádzajú nových o pacientov. Pacienti smerujú ku klinikám,  ktoré inzerujú online. Tu sú hlavné dôvody prečo to tak je:

  • Pacienti sú plne informovaní o všetkých poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti v ich oblasti. Môžu posúdiť a porovnať všetky dostupné možnosti zdravotnej starostlivosti na internete: (5% zo všetkých vyhľadávaní na prehliadači Google súvisí so zdravím).
  • Pacienti v dnešnej dobe častejšie hľadajú odporúčania cez Google, čo znamená, že prirodzené ústne podanie už nie je tak účinné.
  • To, že pacienti používajú Google na vyhľadanie nových kliník namiesto toho, aby sa pýtali svojich lekárov a známych, znamená, že online marketing v zdravotníctve je teraz dôležitejší ako nikdy predtým.

2. Všeobecné správanie klientov sa zmenilo

Digitálny svet zmenil všeobecné spotrebiteľské správanie klientov. To znamená, že pacienti majú odlišné očakávania, pokiaľ ide o všetky služby, ktoré využívajú. Vrátane služieb poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

Marketing v zdravotníctve zaručuje, že Váš online obraz je rovnako profesionálny ako obraz kliniky v skutočnosti. Vďaka skúsenému digitálnemu tímu po Vašom boku môžete zaistiť, aby sa vaša reputácia a odborné znalosti správne prejavili v online svete. Pacienti si túto snahu všimnú a ocenia ju.

Očakávania, ktoré majú pacienti v súčasnosti, zahŕňajú:

  • Byť schopný spojiť sa s klinikou a zdravotníckou praxou prostredníctvom rôznych komunikačných kanálov (sociálne média- Facebook, Instragram, LinkedIn, Youtube, webová stránka, emailové newslettre, a mnohé iné…)
  • Byť súčasťou transparentnej online komunity, ktorá pracuje na udržaní dlhodobej lojality. Mediálne bohatstvo (blogy, videá, fotografie, emaily, …) má silný a pozitívny vplyv na lojalitu k značke.
  • Budú dostávať včasný a relevantný obsah o dianí na klinike, nových ponúkaných službách a zľavách prostredníctvom sociálnych sieti, newsletrov a emailov.
  • Generácia mileniálov veľmi pravdepodobne vymení kliniku, ktorú navštevuje; oproti staršej predchádzajúcej generácie, ktorá má zaužívané zvyky; túto skupinu treba osloviť online.

3. Online a virtuálne služby umožňujú neobmedzený rast

Zdravotnícke centrá a kliniky predtým nikdy nemuseli riešiť rast. Počet Vašich pacientov je obmedzený počtom pracovných hodín za deň. Pokiaľ budete mať každodenný kalendár plný, môžete považovať Vašu kliniku za úspešnú.

Ale online svet a rozmach telemedicíny za posledných pár rokov znamená, že možnosti rastu miestneho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti a kliniky sú nekonečné.

  • Telemedicína umožňuje lekárom ušetriť čas medzi schôdzkami a umožňuje lekárom liečiť viac pacientov počas celého dňa.
  • Telemedicína uľahčuje pacientom rezerváciu schôdzky a stretnutie s lekárom. Hlavne počas Covid-19 pandémie začalo množstvo ľudí využívať video hovory ako formu komunikácie.
  • Telemedicína má stále veľa priestoru na rast. Rast v oblasti telemedicíny v priebehu najbližších rokov bude najvýznamnejšou zmenou v zdravotníctve za posledné desaťročia.

Vďaka správnej marketingovej stratégii v zdravotníctve, ktorej cieľom je maximalizovať rast smerom nahor, by Vaša klinika či lekárska prax mohla niekoľkonásobne znásobiť Váš celkový počet pacientov.

V spoločnosti OMG media sme marketing v zdravotníctve zmenili na vedu. Pomocou nášho know-how, e-mailového a obsahového marketingu a inteligentných reklám na sociálnych sieťach a v službe GoogleAds poskytneme Vašej praxi alebo klinike podporu, ktorú si zaslúži.

Pre viac praktických tipov a najnovšie správy o digitálnom marketingu pre kliniky, sa prihláste do odberu nášho newsletra. Každý mesiac vám pošleme tipy ako získať nových klientov pre vašu kliniku pomocou online marketingu!