Tradičný vs. digitálny marketing pre kliniky: Ako vám správna stratégia prinesie nových klientov

Rok 2020 bol náročným rokom pre všetky segmenty hospodárstva. Za súčasných okolností nikdy nebolo dôležitejšie premýšľať o online marketingu vašej kliniky, je to dôležitejšie ako kedykoľvek pred tým.

Správnym implementovaním online marketingu dosiahnete:

 • Posilnenie povedomia o vašej klinike
 • Získate viac odporúčaní od existujúcich klientov
 • Získate nových klientov pre vami ponúkané ošetrenia
 • Vybudujete komunitu okolo vašej kliniky, ktorá vás bude pravidelne navštevovať

A keď už uvažujete o tom, kam by ste sa mali sústrediť vaše marketingové investície, je treba zvážiť niekoľko bodov …

Vaši pacienti trávia značné množstvo času online

Ľudia dnes trávia veľkú časť svojho dňa pred obrazovkami:

 • na počítači v práci
 • vyhľadávajú informácie vo vyhľadávačoch, ako je Google
 • pozerajú, zdieľajú a pridávajú obsah na sociálnych sieťach
 • pozerajú videá na YouTube, Facebooku, Instagrame, Tik Toku

Najmä počas pandémie ľudia zvýšili svoje online aktivity. Začali viac využívať video hovory, nakupujú online, objednávajú si jedlo online, objednávajú si všetky služby online, cvičia doma online…

A tu vzniká otázka: Tak prečo nevyužíva viac kliník digitálny marketing?

Vďaka marketingovým a reklamným nástrojom, ktoré sú k dispozícii, je prekvapujúce, že mnohé kliniky a praxe stále úplne, alebo čiastočne spoliehajú na tradičné metódy propagácie svojich ošetrení.

Tradičný marketing pokrýva iba časť

S tradičnými marketingovými kanálmi, ako sú rozhlas, televízia, časopisy, PR a billboardy, nie je vo svojej podstate nič zlé.

Ak sa to urobí správne, tieto formy marketingu môžu byť účinné pri budovaní povedomia o vašej klinike. Je možné, že niekto uvidí vašu reklamu na jednom z týchto tradičných umiestnení a zdvihne telefón a zavolá do vašej kliniky.

Skutočný problém s tradičným marketingom nastáva, keď sa kliniky zamerajú výhradne na tieto off-line kanály bez toho, aby získali týchto klientov aj online.

Predstavte si, že potenciálny klient vidí reklamu na laserovú liposukciu na billboarde. Všimne si ju a neskôr večer začne hľadať informácie o tomto ošetrení.

 • Pôjde na Google a začne hľadať informácie o ošetreniach
 • Pozrie si webové stránky
 • Pozrie si sociálne siete
 • Pozrie si recenzie

Tým, že ste sa rozhodli investovať iba do off-line kanálov, nenájde Vás. Osloví ho však vaša konkurencia, ktorá je online a „nikdy nespí.“

Poskytne mu informácie o tomto ošetrení. Klient sa nakoniec rozhodne pre kliniku, ktorá mu dala informácie o ošetrení v článku na blogu, zobrazia sa mu rozumné ceny a navyše mu po 2 dňoch akoby „zázrakom“  príde 5 % zľava do emailu, tak si  pozrie ešte fotografie pred a po na Instagrame  a začne jej dôverovať. Na váš billboard už dávno zabudol, lebo už veselo sedí v ordinácii vášho konkurenta.

Aká je výhoda využívania digitálneho marketingu vo vašej klinike?  

Na rozdiel od tradičného marketingu, ktorý je navrhnutý tak, aby oslovil masy (napr. kohokoľvek, kto prejde ulicou alebo si zapne rádio), umožňuje digitálny marketing oveľa vyššiu mieru presnosti pri cielení . Viete pomocou neho osloviť konkrétne segmenty publika, ktoré napríklad hľadajú vami ponúkané ošetrenia.

Digitálny marketing navyše ponúka komplexnejšie reporty. Pomocou svojich digitálnych kampaní môžete ľahko sledovať a merať širokú škálu metrík výkonnosti reklám v reálnom čase.

Tak dokážete presne zistiť, ktorá reklama, ktorý kanál vám prináša klientov. A potom tam investovať váš marketingový budget práve tam. Nikto v off-line marketingu  vám nepovie, že billboardová reklama nad Auparkom Vám priniesla 125 videní a z toho 2 zákazníkov.

Stratégie digitálneho marketingu

Ak si nie ste istí, kde začať, tu je niekoľko vysoko efektívnych stratégií digitálneho marketingu:

Online reklama

Online marketing je čoraz konkurencieschopnejší, pretože stále viac majiteľov kliník investuje do svojej online prezencie. Preto je dôležité používať online reklamu, ktorá zvyšuje viditeľnosť online.

Môžete umiestniť cielené reklamy pre svoju kliniku prostredníctvom platby za kliknutie (PPC) do vyhľadávacích nástrojov, grafických reklám, ktoré sa zobrazujú na iných webových stránkach, reklám na sociálnych sieťach, videoreklám a ďalších.

Video marketing

Video sa rýchlo stalo najobľúbenejšou formou média na internete. Denne sa na YouTube sleduje viac ako 1 miliarda hodín videí. Priemerný človek strávi na webe s videom o 88 % viac času ako webe bez videí.

Preto využite video marketing na svojom webe, aj na platformách ako YouTube, Facebook a Instagram, aby ste online zapojili potenciálnych pacientov, a zvyšovali povedomie o svojej praxi.

Email marketing

Nezabúdajte na budovanie vašej databázy emailov. Vaša klinika si vie vytvoriť automatizované email sekvencie napríklad 60 emailov, ktoré sa budú automaticky rozosielať počas celého roka. Takto ušetríte čas a oslovíte stovky vašich klientov s novými ošetreniami a zľavami.

Optimalizácia obsahu pre vyhľadávače (SEO)

Mať krásnu webovú stránku je jedna vec. Musí však byť aj optimalizovaná.  Pacienti musia tiež ľahko nájsť váš web. SEO je súbor postupov, vďaka ktorým je váš web optimalizovaný pre vyhľadávače. Tak vyhľadávače s väčšou pravdepodobnosťou zobrazia vaše stránky vysoko vo svojich výsledkoch.

Čím vyššie je vaše umiestnenie vo vyhľadávaní, tým viac návštevnosti smerujete na stránku vašej kliniky a tým ľahšie získate nových klientov.

Pre viac praktických tipov a najnovšie správy o digitálnom marketingu pre kliniky, sa prihláste do odberu nášho newsletra. Každý mesiac vám pošleme tipy ako získať nových klientov pre vašu kliniku pomocou online marketingu!